Style i trendy______

Kategorie

Filtruj
Sortuj

Producenci

Brak producentów

Dostawcy

Brak dostawców

Skąd się wziął styl industrialny – historia, która inspiruje i zachwyca
Opublikowano 17.08.2021 | Kategoria Style i trendy

Skąd się wziął styl industrialny – historia, która inspiruje i zachwyca

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, styl industrialny powstał w czasach kryzysu, który wiązał się z upadkiem licznych przedsiębiorstw. Kiedy w przemysłowej dzielnicy Soho stopniowo upadało coraz więcej fabryk, lokalni artyści postanowili w opuszczonych pomieszczeniach urządzić swoje własne pracownie. Na początku niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania okazywał się fakt, że tego typu nieruchomości były niezwykle tanie i nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem inwestorów.

Mimo to, gdy zaczęły zmieniać się w piękne wnętrza i niekiedy także galerie sztuki, coraz więcej osób dostrzegło ich potencjał. W efekcie już po krótkim czasie fabryki adaptowane na mieszkania zdobyły duże uznanie i popularność nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też na całym świecie, dając początek takim stylom jak industrialny czy loftowy. Co sprawiło, że tego typu nieruchomości do dziś cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów oraz osób poszukujących swojego wymarzonego mieszkania?

STYL INDUSTRIALNY — DLACZEGO ZDOBYŁ TAK DUŻĄ POPULARNOŚĆ?

To prawda, że styl industrialny i loftowy trudno pomylić z jakimkolwiek innym wystrojem wnętrza. Duże otwarte przestrzenie w połączeniu z wykorzystaniem surowych materiałów sprawiły, że styl industrialny stał się idealnym wyborem dla osób, które dawniej poszukiwały niestandardowych rozwiązań i którym zależało na uzyskaniu niepowtarzalnego wnętrza.

To sprawiło, że tanie niegdyś mieszkania powstałe w opuszczonych fabrykach stały się drogą inwestycją, a liczba wolnych nieruchomości utrzymanych w podobnym wystroju z roku na rok malała. Ponadto nie bez znaczenia okazał się fakt, że w pofabrycznych mieszkaniach organizowane były nowoczesne wystawy sztuki — tego typu wydarzenia pokazywały potencjał takich nieruchomości i poniekąd świadczyły również o prestiżu.

W obecnych czasach styl industrialny to godny uwagi wybór dla osób, którym zależy na przemyślanych i otwartych przestrzeniach. Co więcej, podobnie jak w dawnych latach styl industrialny pomaga wyrazić charakter domowników, a także świetnie sprawdza się w przypadku osób, które chciałyby się wyróżnić i odejść od standardowych rozwiązań wykorzystywanych w projektach wnętrz. Warto przy tym wspomnieć, że jeśli chodzi o styl industrialny, meble oraz wystrój poszczególnych pomieszczeń nie muszą wiązać się z dużym wydatkiem. Bardzo dużo zależy bowiem od naszej kreatywności i od tego, skąd weźmiemy poszczególne elementy aranżacji.

Dużym uznaniem cieszą się między innymi wszelkiego rodzaju targi staroci, na których możemy znaleźć przedmioty przypominające wyposażenie dawnych fabryk, a także pracownie artystyczne, które zajmują się produkcją mebli z metalu.

DEFINICJA I NAJWAŻNIEJSZE ZAŁOŻENIA STYLU INDUSTRIALNEGO

Osoby, które decydują się na styl industrialny, zgodnie z definicją powinny zadbać o to, aby we wnętrzu przeważały otwarte przestrzenie oraz surowe materiały, takie jak drewno, cegła czy metal. Jako że w dawnych fabrykach wykorzystywano do budowy przede wszystkim czerwoną cegłę, obecnie w mieszkaniach utrzymanych w stylu industrialnym również możemy spotkać się z tym charakterystycznym elementem.

Niektóre osoby, które mają duże okna i dobrze oświetlone wnętrza, decydują się na pokrycie większości ścian czerwoną cegłą. Mimo to popularnym rozwiązaniem okazuje się również pokrycie jednej lub dwóch ścian czerwoną cegłą, aby pomieszczenie nie sprawiało wrażenia ponurego i bardzo surowego.

Oprócz tego warto zadbać o to, aby pomieszczenia miały duże okna. W fabrykach niekiedy przeszklone były całe ściany, co sprawiało, że mimo ciemnych kolorów wnętrza wciąż okazywały się niezwykle jasne i pozwalały na pracę w komfortowych warunkach. Nie jest jednak tajemnicą fakt, że w przypadku takich aranżacji jak styl industrialny definicja oraz najważniejsze założenia nie zawsze są łatwe do zrealizowania. Dlatego też, jeśli nie mamy dużych okien w naszym mieszkaniu, ale chcemy zdecydować się na styl industrialny, możemy wykorzystać wysoko podwieszane karnisze oraz zasłony, które sięgną podłogi. Podwieszając karnisz pod samym sufitem i inwestując w długie zasłony, stworzymy optyczne wrażenie wysokich oraz szerokich okien.

STYL INDUSTRIALNY A LOFTOWY — CZYM SIĘ OD SIEBIE RÓŻNIĄ?

Rozważając, czym różnią się od siebie styl industrialny a loftowy, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wykorzystywane we wnętrzach meble i materiały. W przypadku stylu industrialnego meble swoim wyglądem bardzo często nawiązują do wyposażenia dawnych fabryk.

Dlatego też w tego typu aranżacjach możemy dostrzec proste, wykonane z metalu lampy, metalowe regały, krzesła, łóżka, a także biurka. Ponadto metal często łączy się ze szkłem lub z drewnem. Z tego powodu mówi się, że styl industrialny jest stylem nieco surowszym i ściślej nawiązującym do wyglądu fabryk. Z kolei styl loftowy prezentuje więcej nowoczesnych rozwiązań oraz trendów, częściej korzystając z drewnianych mebli i popularnych elementów wystroju, takich jak nowoczesne lampy czy przyciągające wzrok złote ozdoby.

Udostępnij & skomentuj