Porady i ciekawostki______

Kategorie

Filtruj
Sortuj

Producenci

Brak producentów

Dostawcy

Brak dostawców

Senna historia, czyli kto pierwszy spał na łóżku?
Opublikowano 11.05.2021 | Kategoria Porady i ciekawostki

Senna historia, czyli kto pierwszy spał na łóżku?

Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w naszym domu, ponieważ odpowiada za zdrowy sen i regenerację sił po długim i wyczerpującym dniu. Z uwagi na wielkość i znaczenie, jest również często wybierane jako pierwszy element w wyposażeniu wnętrza. Ozdobne ramy, potężne stelaże, a nawet rozłożyste baldachimy – dobrze dobrane łóżko kreuje przestrzeń sypialni i tworzy szkielet dla dalszej aranżacji. Dzisiaj dzięki nowoczesnym technologiom możemy dopasować łóżko do własnych preferencji stylistycznych, kolorystycznych czy zdrowotnych, lecz jak to wyglądało dawniej? Dowiedz się, kto wynalazł łóżko i udaj się w podróż śladami tego najwygodniejszego na świecie mebla!

POCZĄTKI SENNEJ HISTORII

Przyjmuje się, że pierwsze łoża pojawiły się ponad trzydzieści tysięcy lat temu na terenie południowej Afryki. Były to dosyć płytkie ziemianki wyścielone liśćmi, gałęziami oraz poszyciem leśnym, wzorowane na ptasich gniazdach. Wraz ze zmianą trybu życia z koczowniczego na osiadły, prymitywne, jednorazowe konstrukcje zmieniły się w plecione, wygodniejsze maty rozkładane na podłodze. W starożytnym Egipcie, osoby o wyższym statusie materialnym sypiały na drewnianych platformach umieszczonych kilka centymetrów nad ziemią, co chroniło przed zimnem, brudem i zwierzętami, np. wężami, szczurami czy myszami. Najbardziej ekskluzywne łoże należało do faraona Tutenchamona, który posiadał mebel wykonany ze złota i drzewa hebanowego, z ozdobami z kości słoniowej, srebra i kamieni szlachetnych. Można je obejrzeć w Muzeum Egipskim w Kairze, co czyni je najstarszym zachowanym łóżkiem w historii.

Z ZAMIŁOWANIA DO WYGODY

Kolejne nowości wprowadzili starożytni Rzymianie – z uwagi na częste biesiadowania, skupili się na zwiększeniu wygody. To właśnie oni stali się wynalazcami tapicerki i materaca! Drewniane, marmurowe lub brązowe łoża wyściełano miękką trawą, słomą, wełną lub pierzem, po czym okrywano ozdobną tkaniną. Takie meble posiadały dodatkowo wygięte zagłówki, służące jako oparcia w momencie spożywania posiłków. Z powodu wysokości, wdrapywano się na nie po podnóżkach lub stołkach. Żadna przeszkoda nie była nie do pokonania, gdy na horyzoncie pojawiały się wspaniałe dania.

JAK SOBIE POŚCIELESZ, TAK SIĘ WYŚPISZ, CZYLI JAK SPALI LUDZIE W ŚREDNIOWIECZU

Średniowieczne łóżka nie były przeznaczone wyłącznie dla jednej osoby – sypiały w nim całe rodziny, łącznie ze zwierzętami. Miały nieskomplikowaną budowę – były to grube deski łączone skórzanymi pasami lub linami, na których kładziono siennik. Wiązania często się rozluźniały, dlatego musiały być regularnie naprężane – od tej czynności wzięło się popularne dziś powiedzenie „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”.

W domach bogatych mieszczan i szlachty znajdziemy pierwsze łóżka z baldachimem, który miał za zadanie chronić przed fruwającymi insektami, ale również zapewniał poczucie prywatności, bowiem w tym samym pomieszczeniu spała również domowa służba. Jak widać, łóżko w średniowieczu musiało być przede wszystkim meblem praktycznym.

ULUBIONY MEBEL OŚWIECONEJ EUROPY

Barok to czas, kiedy łóżko staje się meblem luksusowym i reprezentacyjnym, mającym podkreślać majestat władcy. Znane są opowieści o Ludwiku XIV, który potrafił spędzać w swoim łożu całe noce i dnie. Jego sława w tym zakresie jest wręcz legendarna, bowiem w Wersalu nakazał umieścić aż 413 łóżek! To w nim monarcha udzielał audiencji, a nawet wydawał wyroki na poddanych. Również kolejni władcy francuscy nadawali sypialni olbrzymią rangę – ich łoża wznosiły się na podium niczym tron, dzięki czemu nawet choroba czy śmierć nie ujmowała godności.

METALOWA REWOLUCJA

JW XVIII wieku następuje wielka rewolucja przemysłowa, która ma olbrzymi wpływ również na produkcję łóżek. Pojawiają się pierwsze egzemplarze z żelaznymi ramami i sprężynami. Dzięki tym przemyślanym konstrukcjom, materac miał lepsze, równomierne i stałe podparcie, co nieporównywalnie zwiększało komfort snu. Dzisiaj takie konstrukcje widuje się dosyć rzadko, jednak wówczas był to poważna zmiana, technologiczny skok w przyszłość, który ukształtował wygląd współczesnych mebli do sypialni.

Po drugiej wojnie światowej tradycyjne łóżka zostały zastąpione przez bardziej praktyczne tapczany, wersalki i rozkładane fotele. Dopiero w latach 50. powróciły do łask, ale w znacznie wygodniejszej formie, złożonej z ramy, stelaża i komfortowego materaca. Dzisiaj możemy spotkać jego rozbudowaną wersję, czyli łóżko kontynentalne. Dzięki budowie trójmodułowej zapewnia doskonałą jakość snu i stabilność dla kręgosłupa.

Rozwój nowoczesnych technologii oraz zaawansowane badania w laboratoriach sprawiają, że wiele dziedzin naszego życia ulega poprawie.

Zyskuje na tym również sfera mieszkalna, która jest coraz lepiej dopasowana do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Nowatorskie rozwiązania, jak łóżka samościelące, regulujące temperaturę czy wyposażone w pełną elektronikę, są już w fazie testów. Kto wie, może niedługo doczekamy się mebli, które teleportują nas w ulubione miejsce? Warto obserwować nowe trendy, bowiem historia łóżek jeszcze nie została zamknięta.

Udostępnij & skomentuj