Porady i ciekawostki______

Kategorie

Filtruj
Sortuj

Producenci

Brak producentów

Dostawcy

Brak dostawców

Łóżko z baldachimem - w jaki sposób upiąć materiał?
Opublikowano 30.08.2023 | Kategoria Porady i ciekawostki

Łóżko z baldachimem - w jaki sposób upiąć materiał?

Łóżko z baldachimem to element wystroju sypialni, który wprowadza do pomieszczenia niezwykle romantyczny klimat. Świetnie odnajduje się w sypialniach dziecięcych, ale również w tych dla osób dorosłych. Najlepiej sprawdzają się w tej roli łóżka o metalowej konstrukcji, którym cienka, subtelna zasłonka dodaje lekkości. W jaki sposób upiąć materiał, aby łóżko prezentowało się stylowo, ale przedstawiało również praktyczne walory?

Nowoczesne łóżko z baldachimem – jak wygląda?

Wśród nowoczesnych łózek z baldachimem dominują te metalowe. Wykonane na solidnej ramie posiadają wąskie, wysokie nóżki, które sprawiają, że łóżko wydaje się unosić nad podłogą. Dodatkowo większość takich modeli charakteryzuje się wysokim, efektownie modelowanym zagłówkiem i ramą w różne ciekawe wzory. Niektóre modele posiadają również w górnej części wieńczącą baldachim konstrukcję, która stanowi wyjątkowy element ozdobny.

Łóżka sypialniane z baldachimem wyróżniają się inną budową niż te klasyczne. Dół pozostaje do nich zbliżony, ale w czterech kątach ramy zamontowane są specjalne pręty łączące się ze sobą na pewnej wysokości u góry. Służą one do przymocowania zasłonki, która stanowi główny element ozdobny tego typu mebla.

Dlaczego warto wybrać łóżko sypialniane z baldachimem?

Jeśli chodzi o baldachimy do sypialni, mają one wiele zalet, dlatego kupujący bardzo często się na nie decydują. Stylowa, dyskretna zasłonka przede wszystkim pięknie wygląda. Idealnie komponuje się z kolorowymi poduszkami, narzutą, ale również dywanami czy subtelnymi firankami na oknie. Delikatne upięcie wspaniale wypełnia przestrzeń w sypialni i sprawia, że staje się ona jeszcze bardziej przytulna.

Łóżka z zasłoną mają również aspekt praktyczny. Wybierając baldachimy do łóżka, można w łatwy sposób oddzielić strefę spania od pozostałej części pokoju. To szczególnie ważne, gdy sypialnia spełnia również rolę pokoju wypoczynkowego, do zabawy lub nauki – zwłaszcza u dzieci. Rozpinając baldachim i rozsuwając go, można jeszcze bardziej odgrodzić się od świata zewnętrznego. Delikatnie wytłumi to światła dobiegające z pokoju czy zza okien, ale też pozwoli poczuć się bardziej komfortowo, gdy potrzebuje się intymności podczas snu. Dzięki baldachimowi sypialnia może stać się Twoim prawdziwym królestwem!

Baldachim sypialnia – jak dbać o zasłonę?

Dla wielu osób łóżka z baldachimem to spełnienie marzeń, ale też kłopot. Jak sprawić, aby baldachim zawsze wyglądał świeżo i zachęcał do wypoczynku? Oczywiście systematycznie go piorąc, ponieważ na materiale będzie osadzał się kurz. Wybierając baldachim do sypialni, warto mieć na uwadze sposób jego mocowania, o którym wspomnimy za chwilę. Dzięki temu będzie można łatwo zdjąć go, wyprać i założyć ponownie. Piorąc swój baldachim, należy zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny oraz zalecenia producenta dotyczące jego prania. Trzeba też zdjąć wszelkie elementy ozdobne, którymi często dekoruje się baldachimy – przypinki z motylami, wstążki, sznurki, cotton balls i inne. Płyn do płukania o pięknym zapachu sprawi, że wokół łóżka będzie unosiła się przyjemna woń i sen będzie jeszcze przyjemniejszy!

Jaki sposób mocowania tkaniny wybrać na łóżko z zasłoną?

Łóżka z baldachimami mają górną konstrukcję, która ułatwia montowanie zasłon z dowolnym zapięciem. Poszczególne pręty można z łatwością wysunąć, aby zdjąć tkaninę lub ją założyć. Nie jest to jednak konieczne. Istnieją różne sposoby mocowań, podobnie jak zasłon okiennych, spośród których można wybrać tę najlepszą dla siebie:

  • tunele – to specjalne przeszycia w szczytowej części tkaniny w kształcie tunelu, pozwalające włożyć w niego bezpośrednio pręt łóżka. Tylko one wymagają demontażu konstrukcji. Wybierając firankę z tunelami, należy zwrócić uwagę, by ich szerokość była odpowiednio duża – profil łóżka ma wymiary około 3x3 cm, tunel musi być więc o około 2 cm szerszy;
  • troczki – sznurkowe wiązania, które wystarczy przywiązać dookoła pręta;
  • rzepy – podobnie jak troczki, należy je owinąć wokół profilu i sczepić ze sobą;
  • żabki – wykorzystując klasyczne żabki do karniszy z kółkami, również można nałożyć je na profil, a następnie przypinać firanki żabkami;
  • UWAGA! nasza sprawdzona rada dla Was, aby szybko założyć i zdjąć tkaninę, bez konieczności ciągłego demontażu górnej części łóżka z baldachimem: użyj samoprzylepnego paska na rzep. Przyklej dolną część rzepu do górnych prętów łóżka z baldachimem. A przeciwną stronę do już udrapowanej tkaniny (można ją również przyszyć). Wtedy jest to superszybkie i nieskomplikowane, jeśli tkaninę trzeba wyprać. Rzep na górnej części jest praktycznie niewidoczny po ściągnięciu tkaniny i może zostać tam na stałe.

Jak zrobić łóżko z baldachimem z firanki?

To bardzo proste – baldachimy na łóżko warto zakupić oddzielnie, wybierając żądany rozmiar zasłonek oraz sposób ich upięcia. Wybierając je, można skorzystać z gotowych rozwiązań, przeznaczonych właśnie do łóżek posiadających specjalną konstrukcję – to pozwoli oszczędzić sobie kłopotów związanych z wiązaniem zasłonki. Jak zrobić łóżka z baldachimem ze zwykłej firanki?

Kupując klasyczne firanki z przeznaczeniem na baldachim do łóżka, trzeba będzie je odpowiednio skrócić. W standardzie firany takie przeznaczone są do mocowania tuż pod sufitem, więc mają około 250 cm długości. Nieco dłuższa firanka może jednak być ciekawym elementem stylistycznym sypialni, jeśli taka jest konwencja gospodarza – opadająca swobodnie na podłogę też będzie dobrze wyglądała, choć może okazać się niepraktyczna. Należy kupić 4 komplety firan o odpowiedniej długości – wynoszącej połowę pojedynczego boku łóżka (zwykle jest to 200 cm). Firanki ściąga się zwykle mniej więcej w połowie, zbierając przy każdym rogu po jednej zasłonie z każdego boku i związuje – ozdobnym sznurkiem lub specjalną taśmą do firan. Można również nonszalancko owiązać każdą zasłonę wokół profilu konstrukcyjnego. Baldachim do sypialni będzie ciekawie wyglądał również wtedy, gdy przerzucisz go luźno przez całą górną konstrukcję, tworząc dach i udrapujesz w rogach materiał, albo gdy długie zasłony przewiesisz przez górny profil, tworząc z jednej warstwy dwie.

JakI RODZAJ firanki DO łóżkA z baldachimem ?

W kwestii wyboru materiału na łóżko z baldachimem masz duże pole do popisu. Najlepiej sprawdza się tu delikatny, prześwitujący tiul, choć możesz pokusić się również o wybór innych materiałów – w sklepach z firanami jest ich naprawdę mnóstwo! Wybierając odpowiedni wzór i fakturę tkaniny, można ze zwykłego metalowego łóżka zrobić naprawdę wystrzałowy element wystroju wnętrza. Co ciekawe, jako baldachim sprawdzą się także grube, nieprześwitujące zasłony w różnych kolorach. Wtedy cały mebel będzie miał bardziej poważny, ciężki charakter, ale również stworzy naprawdę bardzo intymny klimat na czas wypoczynku i skutecznie odgrodzi Cię od wszelkich źródeł światła z zewnątrz!

Udostępnij & skomentuj