Style i trendy______

Kategorie

Filtruj
Sortuj

Producenci

Brak producentów

Dostawcy

Brak dostawców

Kolor roku Pantone vs paleta RAL - co warto wiedzieć
Opublikowano 30.09.2021 | Kategoria Style i trendy

Kolor roku Pantone vs paleta RAL - co warto wiedzieć

Pantone Color Institute od ponad dwóch dekad prognozuje trendy kolorystyczne i wskazuje kolor roku, który – zdaniem jej specjalistów – królować będzie na wybiegach, we wnętrzach i… w salonach samochodowych. W 2021 roku kolorem roku Pantone okrzyknięte zostały szarość „Ultimate gray” i żółć „Illuminating”. Jakie barwy z palety RAL odpowiadają tym odcieniom? Jak wykorzystać w aranżacji wnętrz meble w tych kolorach?

Pantone Color Institute to marka, którą doskonale znają wszystkie osoby pracujące w branżach kreatywnych. Opracowała ona specjalny system identyfikacji kolorów drukarskich znany jako paleta kolorów Pantone, wzornik kolorów Pantone czy skala Pantone. Każdy odcień opisany jest indywidualnym numerem, przez co graficy i poligrafowie mogą wskazać konkretny kolor i oczekiwać dokładnie takiego samego efektu jak w próbniku na finalnym wydruku. W branży meblarskiej zamiast palety Pantone wykorzystuje się paletę RAL, którą oznacza się m.in. barwy farb do malowania mebli (w tym metalowych). Nie oznacza to jednak, że mebli lub dodatków nie można stworzyć w najmodniejszych kolorach roku…

Paleta Pantone a kolory RAL

Palety kolorów Pantone i RAL, chociaż każda z nich prezentuje po tysiące różnych barw, nie są ze sobą kompatybilne. Oznacza to, że nie można bezpośrednio w palecie RAL wskazać idealnego odpowiednika konkretnej barwy z palety Pantone. W obu przypadkach mamy bowiem do czynienia z zestawami gotowych wartości barwnych i dodatkowo inaczej łączone są w nich pigmenty. Czy można jednak znaleźć kolor RAL odpowiadający w dużym stopniu kolorowi Pantone? Tak, jest to możliwe, trzeba jednak pamiętać, że para koloru z palety RAL i barwy z próbnika Pantone nie będzie identyczna, a bardzo zbliżona. Jak to zrobić? Najprościej, korzystając z internetowych konwerterów barw Pantone do RAL.

Kolory RAL podobne do kolorów roku Pantone 2021

Jeśli chcesz, aby Twoje meble pomalowane były w najmodniejszych kolorach roku, sprawdź nasze sugestie poniżej. Szarość „Ultimate gray” ogłoszona jako kolor roku 2021 przez Pantone Color Institute ma swój niemal idealny odpowiednik w skali kolorów RAL. Barwa, która w skali Pantone określona jest numerem 17-5104 TPG, występuje w palecie RAL jako RAL 7004. To szarość „czysta”, ale też nie minimalistyczna. W przypadku energetycznej żółci „Illuminating” od Pantone, znanej pod numerem F5DF4D, również udało się znaleźć niezwykle zbliżoną barwę w palecie RAL. Mowa o kolorze numer RAL 1016. Obie te barwy, niezależnie czy w palecie Pantone, czy RAL, prezentują się doskonale w duecie, jak i osobno. Jak wykorzystać je we wnętrzach?

Pantone kolor roku a modne meble

Kolory roku od Pantone można wprowadzić do wnętrz na dwa sposoby. Malując w nich ściany i tworząc barwną, odważną przestrzeń (zobacz niżej) lub stawiając na kolorowy akcent wyróżniający się na stosunkowo neutralnym tle pomieszczenia. W drugim przypadku doskonałym pomysłem jest pomalowanie w odcieniach żółtego pojedynczego mebla, np. metalowego regału, stalowego stolika kawowego lub industrialnego łóżka. Intensywna barwa kojarząca się ze słońcem, doda wnętrzu optymizmu i pomoże przełamać stonowaną aranżację. Wzorem Pantone Color Institute można mebel taki pomalować w obu kolorach roku jednocześnie. Jak widać, doskonale się uzupełniają i zestawione ze sobą wręcz wydobywają z siebie to, co najlepsze. Wolisz spokojniejszy styl? Wybierz metalowe meble z naszej oferty pomalowane w różnych odcieniach szarości i zestaw je z żółtymi dodatkami, np. dekoracyjnymi poduszkami, żółtymi kwiatami w wazonie czy przywodzącymi na myśl barwę cytryn obrazami na ścianę. Taki duet prezentuje się ponadczasowo i z pewnością nie znudzi się w momencie ogłoszenia kolejnego koloru roku od Pantone.

Kolory Pantone we wnętrzach

Należysz do grona osób, które uważają za słuszne hasło „Go big or go home”? Możesz nieco bardziej poeksperymentować z aranżacją wnętrz kolorami roku Pantone i odpowiadającymi im barwami z palety RAL. Jak to zrobić? Żółty i szary to idealne kolory do pokrycia nimi ścian pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. O ile szarość doskonale nada się na neutralne tło i można nią pomalować całe pomieszczenie, o tyle przy żółci lepiej zdecydować się na jedną ścianę w tym kolorze. Dobrym pomysłem może być też sięgnięcie, zamiast po farby, to po modne tapety ze wzorami florystycznymi, które łączą w sobie kolory roku Pantone. Do takiego wnętrza pasować będą idealnie nasze meble metalowe w stonowanych odcieniach szarości lub klasycznej czerni.

Kupując meble do salonu, sypialni czy jadalni, najczęściej wybierasz stonowane barwy, pozwalając sobie na nieco ekstrawagancji w przypadku malowania ścian? Z naszymi produktami malowanymi farbami z palety RAL możesz spróbować zmienić swoje podejście. Nie bój się aranżacji przestrzeni metalowymi meblami w kolorze żółtym lub najmodniejszej szarości. Sprawdź, jakie modele najlepiej będą odpowiadać Twoim oczekiwaniom i gustowi, a następnie ustal z nami, na jaki kolor je pomalujemy!

Udostępnij & skomentuj