Porady i ciekawostki______

Kategorie

Filtruj
Sortuj

Producenci

Brak producentów

Dostawcy

Brak dostawców

Jak wybrać odpowiedni wymiar/rozmiar stołu?
Opublikowano 15.08.2022 | Kategoria Porady i ciekawostki

Jak wybrać odpowiedni wymiar/rozmiar stołu?

Jak duży powinien być stół w jadalni, aby komfortowo mogli z niego korzystać wszyscy domownicy? Skąd kupujący stół ma wiedzieć, ile osób zmieści się przy blacie o konkretnych wymiarach? Można to bardzo wygodnie wyliczyć!

Przestrzeń przy stole

Ile miejsca przy stole dla jednej osoby?


Na każde krzesło przy stole powinna przypadać taka sama ilość miejsca, aby każdy z biesiadników mógł czuć się przy nim swobodnie. Ile miejsca przy stole na osobę należy uwzględnić? Szerokość miejsca na blacie powinna wynosić 60 lub nawet 70 cm, natomiast głębokość około 40 cm. Pozwoli to nakryć stół tak, jak należy, a przy tym siedzieć wystarczająco daleko od pozostałych osób. Co do wysokości stołu, większość producentów ustandaryzowała ten parametr. Aby upewnić się, czy stół pomieści tyle osób, ilu ma się domowników, trzeba dokonać kilku obliczeń, mnożąc podaną szerokość i głębokość przez liczbę osób, które można usadzić wokół stołu. Należy pamiętać o tym, że goście mogą też siedzieć przy krótkich krawędziach stołu, a zatem po obu stronach dłuższego boku tego mebla należy doliczyć dodatkowe 40 cm, które będą stanowiły głębokość dla nakrycia postawionego przy krótkim boku stołu.

Stół na 6 osób czy na 12? Jak wybrać wymiary stołu do jadalni?


Wybierając wymiar stołu do jadalni, należy uwzględnić przede wszystkim to, ile osób ma przy nim siedzieć na co dzień. Stoły obliczane są zawsze dla parzystej liczby osób – dlatego mając 5 domowników, należy wybrać stół 6-osobowy. W naszych sklepach dostępnych jest naprawdę wiele propozycji, w tym nawet stół dla 12 osób o wymiarach 240x100cm.

Jeśli ma się dość miejsca w jadalni, warto wybrać większy o kilka miejsc model stołu, który sprawdzi się podczas wszelkich rodzinnych spotkań, lub wariant z powiększanym blatem oraz dodatkowe krzesła z tej samej kolekcji, które pomiędzy większymi domowymi imprezami będą przechowywane w innym miejscu. W razie potrzeby jesteśmy także w stanie wykonać na prośbę klienta tak zwaną dostawkę do stołu, dzięki czemu nawet przy dynamicznym rozwoju sytuacji nie spotka się on z sytuacją, w której wcześniej zakupiony stół okaże się bezużyteczny, będąc za małym.


Stół wymiary – jakie parametry blatów są dostępne w sprzedaży?

W przypadku blatów prostokątnych, kupujący mogą wybrać spośród stołów o szerokości około 80-100 cm i długościach od 160 cm do 240 cm. Najczęściej wybierane są stoły o długości około 120 cm, mogące pomieścić do 4 osób przy dłuższych krawędziach, oraz po jednej przy krótszych, mających około 80 cm. Dostępne w naszej ofercie są również stoły okrągłe oferujące do wyboru średnicę od 80 do nawet 140 cm.

Jaka wysokość stołu?

Standardowo produkuje się stoły wysokie na 75 cm, do których można dopasować większość dostępnych krzeseł jadalnianych. Stoliki kawowe mają około 40 cm wysokości, natomiast barowe – 100-110 cm.

Ile miejsca na krzesło przy stole dla jednej osoby?


Ile miejsca dla krzesła przy stole należy uwzględnić? Kupując meble do swojej jadalni, warto kierować się następującym przelicznikiem:

    • dla 4-6 osób: minimum 120 cm długości,
    • dla 6-8 osób: 160-200 cm długości,
    • dla 8-10 osób: 200-220 cm długości,
    • dla 10-12 osób: 220-240 cm długości.

Należy też zwrócić uwagę na to, aby po odsunięciu krzesła od stołu można było swobodnie rozprostować nogi. Dlatego też pomiędzy każdą z krawędzi blatu a ścianą powinno być minimum 60 cm odległości, choć oczywiście im więcej, tym lepiej. Osoby kupujące stoły mogą też kierować się po prostu zadeklarowaną przez nas liczbą miejsc, co zdecydowanie ułatwi kwestię ich dostosowania do konkretnych potrzeb. Rekomendowana liczba miejsc to szczególnie ważny parametr w przypadku stołów okrągłych i owalnych, dla których nieco trudniej jest wymierzyć konkretną szerokość przewidzianą dla jednej osoby.

Jakie krzesła wybrać do konkretnego wymiaru stołu?

Dla stołu do jadalni można zakupić zarówno krzesła tapicerowane, jak i drewniane bez podłokietników oraz z nimi. Producenci krzeseł projektując je, zwracają uwagę na to, aby ich wymiary były uniwersalne, dzięki czemu większość krzeseł mających podłokietniki można swobodnie wsunąć pod blat stołu. Dzięki tej elastyczności kupujący mogą bezproblemowo dopasować stół i krzesła pochodzące z różnych kolekcji, a często również od zupełnie różnych producentów.

Jak wybrać rozmiar stołu do swojej jadalni?

Wybór wymiarów stołu do jadalni to kwestia bardzo indywidualna. Każda osoba zainteresowana takim zakupem powinna przede wszystkim określić, jaką część powierzchni swojej jadalni, aneksu jadalnego lub salonu chce poświęcić na cele zaaranżowania wygodnego miejsca do spożywania posiłków dla wszystkich domowników oraz ewentualnych gości. Mając na uwadze chęć częstego goszczenia u siebie osób spoza domu, warto wybrać stół jadalniany mogący pomieścić minimum dwa dodatkowe krzesła, oraz ewentualnie wyposażyć się w możliwą do zamówienia u nas dostawkę. W ciaśniejszych pomieszczeniach dobrą opcją jest wybór stołu przewidzianego ściśle dla określonej liczby domowników. W takim przypadku jednak warto wymierzyć dokładnie pomieszczenie pod kątem wymiarów stołu po rozłożeniu, tak, aby odległość krawędzi stołu od ściany była odpowiednio duża. Kupując stół, należy wymierzyć swoją jadalnię, aby podczas zakupów móc zdecydowanie zawęzić parametry wyszukiwania tylko do modeli, które spełnią oczekiwania nabywcy pod każdym względem.

Udostępnij & skomentuj