Style i trendy______

Kategorie

Filtruj
Sortuj

Producenci

Brak producentów

Promocje

Dostawcy

Brak dostawców

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?
Opublikowano 30.10.2020 | Kategoria Style i trendy

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Masz chęć urządzić salon w stylu skandynawskim? Zanim zdecydujesz się na konkretne meble z naszego katalogu, poznaj ten styl od podszewki. Będzie Ci wtedy łatwiej oddać w pełni jego założenia. W poniższym artykule podamy kilka wskazówek jak odpowiednio wprowadzać dodatki stylizowane na skandynawskie do małych pomieszczeń; czy będą one pasowały do mieszkania w bloku lub kawalerki z aneksem kuchennym, a także odpowiemy na pytanie skąd przywędrował do nas skandynawski model urządzania wnętrz i jak przełożyć go na nasze warunki?

SKĄD POCHODZI STYL SKANDYNAWSKI I CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJE?

Północ Europy – Finlandia, Dania, Szwecja – to kraje chłodne pod względem klimatycznym, lecz niezwykle ciepłe, jeśli chodzi o zamiłowanie do natury, prostoty i swobody. To jednocześnie zakątki Europy wysoko rozwinięte pod względem cywilizacyjnym, mające ogromny szacunek do przyrody. To właśnie tam wyznaje się filozofię „hygge”, czyli dążenie do wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i spokoju, które nieodłącznie wiążą się z poczuciem komfortu – również we wnętrzu własnego domu. Wiele lat temu, w pozostałych częściach świata, zaczęto doceniać nie tylko „hygge”, ale również ten północny sposób urządzania wnętrz. Bije od niego prostota, niekiedy błędnie przez niektórych uznawana za ascetyzm. Skandynawski design nie ma nic wspólnego z surowością – to umiłowanie dla ciekawych form, lekkości i nawiązań do natury.

ZA CO POLACY KOCHAJĄ STYL SKANDYNAWSKi?

Od zawsze lubimy przemycać nieco „egzotyki” do swoich wnętrz, a pomysłów nam nie brakuje! Coraz częściej jednak zaczynamy doceniać Skandynawów, którzy według wszelkich prognoz, należą do najszczęśliwszych ludzi na świecie. Wprowadzając skandynawski design do swoich mieszkań w bloku, możemy rozsmakować się w komforcie i zrozumieć, co tak naprawdę znaczy „hygge”. Ułatwi to także stwierdzenie, że szczęście nie zależy od blichtru i ilości drogocennych ozdób w salonie, lecz od uczucia, którym darzymy każdy kąt własnego mieszkania.

Po latach szarości i jednolitych, ciemnych mebli z PRL-u przyszedł czas na jasne, lekkie wnętrza rodem z Danii. Ten trend ten utrzymuje się z powodzeniem po dziś dzień w wielu polskich mieszkaniach?

CZY MOŻNA URZĄDZIĆ SALON W STYLU SKANDYNAWSKIM W BLOKU?

Im więcej przestrzeni, tym łatwiej urządzić salon w wymarzonym stylu. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z urządzenia mieszkania w zgodzie z ulubionym designem – trzeba jedynie poświęcić więcej czasu na zaplanowanie i rozmieszczenie ozdób.

Gdy już się to uda, niewielki salon w stylu skandynawskim może nawet optycznie powiększyć całe mieszkanie! Ważne jest, by decydować się na meble i materiały wysokiej jakości. Skandynawowie nie lubią półśrodków i wiedzą, że nie sprawdzają się ona na dłuższą metę. Jeśli zastosujemy się do pewnych reguł, mały salon w stylu skandynawskim stanie się nie dość, że przytulnym miejscem, to jeszcze prawdziwie komfortowym.

NAJWAŻNIEJSZE ELEMENTY STYLU SKANDYNAWSKIEGO

Jaka jest pierwsza myśl, gdy słyszymy  „styl skandynawski”? Oczywiście, że jasne, najczęściej białe przestrzenie! Aby salon w stylu skandynawskim stał się przytulnym miejscem, można go także pomalować na beżowe, błękitne kolory, czy też zdecydować się na kakaowe i szare odcienie. Styl skandynawski kocha akcenty kolorystyczne w postaci delikatnej mięty, żółci, pomarańczowego, oliwkowego czy różowego. Decydując się na takie kolory, musimy pamiętać, aby nie zdominowały całej przestrzeni.

Drugim ważnym elementem są przedmioty z naturalnych surowców, głównie drewna. Proste formy krzeseł z jednolitą, matową tapicerką, lekkie stoły z okrągłymi blatami, kanapy na wysokich nóżkach – wszystko w atmosferze lekkości i prostoty. Sprawdzają się tutaj zarówno jasne gatunki litego drewna, jak również sklejka czy płyta meblowa w jasnym kolorze. Sprawiają one, że meble do salonu w stylu skandynawskim mogą być nie tylko piękne i funkcjonalne, ale również niedrogie.

W stylu skandynawskim stawiamy również na drewniane podłogi lub ciepłe panele imitujące drewno. Wspaniałym uzupełnieniem będą naturalne dodatki – futrzane narzuty, supermodne koce z wełny czesankowej, lniane serwety, plecione makatki na ścianach i tym podobne elementy dające wrażenie przytulności w salonie.

SALON W STYLU SKANDYNAWSKIM - ARANŻACJE

Gdy rozmyślamy nad pomysłami na salon w stylu skandynawskim, możemy inspirować się gotowymi aranżacjami, jednak nie zapomnijmy, żeby nie podążać ślepo za modą, a działać zgodnie ze swoim gustem. Wówczas uda nam się uzyskać efekt przytulnego „gniazdka”.

Przy planowaniu warto pomyśleć o komfortowym kąciku sprzyjającym wypoczynkowi – wiszącym fotelu z ciepłym kocem w naturalnych barwach, puszystym dywanie przy kominku, szerokim parapecie wyłożonym miękkimi poduszkami. W tak zaaranżowanym salonie można poczuć pełen luz i ciepło.

Styl skandynawski sprzyja przede wszystkim zimowym, ciemnym wieczorom. Gdy zaświecimy liczne światła umieszczone w różnych miejscach salonu, w postaci kinkietów i lamp stojących (również tych z papierowymi abażurami), uzyskamy ciepłe, jasne i stylowe wnętrze. Warto więc zawczasu pomyśleć nad rozmieszczeniem oświetlenia tak, aby później móc maksymalnie doświetlić każdą strefę salonu.

Aranżacje z wykorzystaniem sztucznych futer, grubych sznurów, lnianych narzut – i to wszystko w ciepłym świetle lamp – daje wrażenie przytulności i zachęca do relaksu w gronie rodziny. W czasie słonecznego lata zaś, jasne wnętrze pełne naturalnych surowców prezentuje się niezwykle przyjemnie, czysto i schludnie. Nic więc dziwnego, że dziś styl skandynawski dominuje w wielu polskich mieszkaniach. Przede wszystkim to niezwykle uniwersalne rozwiązanie. Wiąże się też z ponadczasowością i trwałością – za kilka lat z pewnością nie będziesz żałować, że urządziłeś swój mały salon w bloku, właśnie w stylu skandynawskim.  

Udostępnij & skomentuj