Porady i ciekawostki______

Kategorie

Filtruj
Sortuj

Producenci

Brak producentów

Promocje

Dostawcy

Brak dostawców

Jak czyścić i dbać o meble z metalu?
Opublikowano 29.06.2020 | Kategoria Porady i ciekawostki

Jak czyścić i dbać o meble z metalu?

Meble z metalu są ponadczasowe, uniwersalne oraz niezwykle wytrzymałe, wręcz niezniszczalne. Traktowane w odpowiedni sposób, odwdzięczą się swoim właścicielom, zdobiąc wnętrza i nadając im niepowtarzalny charakter. Doskonale odnajdują się w różnych stylach, od klasycznych, przez skandynawskie, po industrialne czy loftowe. Przy czym jak każde inne wymagają właściwej pielęgnacji, zarówno jeśli chodzi o czyszczenie, jak i konserwację.

PRAWIDŁOWE CZYSZCZENIE MEBLI Z METALU

Mimo że metalowe meble z założenia cechują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia, należy o nie dbać, aby móc jak najdłużej cieszyć się ich wyjątkowymi walorami. Tym bardziej, jeśli w pomieszczeniu panuje podwyższona wilgotność lub inne niesprzyjające warunki, które mogą wpływać na strukturę.

Tego rodzaju meble stosunkowo łatwo utrzymywać w czystości, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przy myciu nie wolno stosować żadnych rozpuszczalników organicznych ani środków, które zawierają chlor. Na lśniącym, gładkim metalu wyraźnie odznaczają się drobinki kurzu, dlatego podstawowa reguła, której należy przestrzegać, polega na regularnym przecieraniu powierzchni. Można do tego wykorzystywać suchą ściereczkę z mikrofibry albo delikatnie ją wcześniej zwilżyć wodą zmieszaną z płynem do mycia naczyń. Aby metal nie stracił swojego błysku, warto zastosować mieszankę wody i sody. Po przetarciu nią mebli należy je starannie wytrzeć do sucha oraz wypolerować przy użyciu kawałka miękkiego materiału.

Kiedy przeprowadzamy czyszczenie mebli z metalu, musimy pilnować, aby nie moczyć za bardzo metalowej powierzchni – zwiększa to ryzyko pojawienia się korozji.

OCHRONA MEBLI Z METALU

Co prawda meble wykonane z metalu charakteryzuje odporność na wilgoć, ale trzeba je użytkować w suchych pomieszczeniach. Nie należy przechowywać na nich mokrych przedmiotów, środków, które mogą wywoływać korozję ani substancji żrących. Oprócz tego nie wolno dopuszczać do sytuacji, w których tego rodzaju meble mogłyby stać na wilgotnej podłodze (o ile nie wchodzą w skład wyposażenia basenowych szatni). Nie powinno się narażać krzeseł, szaf, regałów lub innego typu mebli z metalu na długotrwały kontakt z wilgocią.

Jeżeli chodzi o czyszczenie metalowych mebli, nie należy w jego trakcie posługiwać się silnymi preparatami do czyszczenia. Ponadto nie wolno stosować drucianych gąbek ani ostrych narzędzi. Istnieje duże ryzyko, że przyspieszą procesy korozji i zniszczą zewnętrzną warstwę wyposażenia. Aby przedłużyć żywotność oraz zachować estetykę mebli, zaleca się stosowanie mat i podkładek. W ten prosty sposób można uchronić powierzchnię przed porysowaniem. Bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest także unikanie stawiania bezpośrednio na powierzchni naczyń z gorącymi cieczami.

Zawiasy meblowe wykonane ze stali warto regularnie nacierać techniczną wazeliną – taka profilaktyka znacząco wydłuży ich żywotność. Ponadto metalowe meble zazwyczaj pokrywa specjalna lakiernicza powłoka, mająca za zadanie zabezpieczać je przed szkodliwym działaniem środowiska. Dobrze o tym pamiętać, umieszczając przedmioty na półkach bądź w środku mebli (w szufladach). Najlepiej uważać i kłaść czy stawiać je ostrożnie, pilnując, aby ich krawędzie nie naruszyły struktury powłoki.

KONSERWACJA MEBLI METALOWYCH – NA CZYM POLEGA?

Jeśli zauważymy na meblach pierwsze ogniska rdzy, dobrze zaopatrzyć się w jeden z dostępnych na rynku produktów do odrdzewiania żeliwa i stali. Preparat zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zmian na większej powierzchni. Czasami jednak metal skorodował za bardzo lub zmiany objęły zbyt duży obszar. W takich sytuacjach odrdzewiacz zdecydowanie nie wystarczy, ponieważ nie spełni już swojej funkcji. Wtedy pozostaje zastosowanie metody mechanicznej i użycie papieru ściernego w celu pozbycia się rdzy. Zmieniona powierzchnia musi zostać delikatnie, ale starannie oczyszczona. Kolejnym krokiem będzie zakonserwowanie mebla poprzez pomalowanie go farbą antykorozyjną.

Prawidłowo przeprowadzona konserwacja mebli metalowych w znaczący sposób przyczynia się do poprawy estetyki oraz przedłużenia okresu ich żywotności. Niestety bywa też tak, że zmiany są bardzo zaawansowane, a korozja dokonała tak poważnych zniszczeń, że meble muszą zostać poddane gruntownemu odnowieniu.

RENOWACJA MEBLI Z METALU

Aby uniknąć żmudnego (często wiążącego się z kosztami) procesu odnawiania metalowych mebli, najlepszym rozwiązaniem będzie ich systematyczna pielęgnacja i niedopuszczanie do powstania korozji oraz innych zmian. Nowoczesne formuły środków pielęgnujących przedmioty wykonane z metalu umożliwiają zachowanie ich w dobrym stanie przez długi czas.

W składzie specjalistycznych preparatów nierzadko znajdują się woski, a ich formuła opiera się na nanotechnologii SiO2 (krzemionce). Dzięki nowoczesnej recepturze wnikają w powierzchnię oraz regenerują ją. Profesjonalne produkty stosowane przy oczyszczaniu metalu tworzą na nim trwałą hydrofobową powłokę, która ułatwia utrzymywanie mebli w czystości, ograniczając przywieranie do nich brudu i kurzu.

Udostępnij & skomentuj