Porady i ciekawostki______

Kategorie

Filtruj
Sortuj

Producenci

Brak producentów

Dostawcy

Brak dostawców

Dlaczego warto zdecydować się na meble malowane proszkowo?
Opublikowano 16.06.2021 | Kategoria Porady i ciekawostki

Dlaczego warto zdecydować się na meble malowane proszkowo?

Jedną z najpopularniejszych form lakierowania elementów metalowych jest malowanie proszkowe. Nazywane często lakierowaniem na sucho, pozwala uzyskać niezwykle trwałą oraz bardzo estetyczną powłokę. Coraz częściej producenci wykorzystują malowanie proszkowe mebli jako alternatywę dla tradycyjnych metod lakierowania swoich wyrobów. Poniżej przedstawiamy główne zalety i wady malowania proszkowego oraz wyjaśniamy, czym różni się ono od malowania na mokro.

Czym jest malowanie proszkowe metalu?

Powszechnie stosowane w wielu branżach malowanie proszkowe to technologia, wykorzystująca siły elektrostatyczne do stworzenia na elementach metalowych twardej, jednolitej powłoki malarskiej. Technikę malowania proszkowego metalu coraz powszechniej wykorzystuje przemysł meblowy, w szczególności producenci mebli metalowych oraz akcesoriów do meblarskich, takich jak okucia, nogi, ramy czy inne elementy konstrukcyjne.

Jak działa malowanie proszkowe mebli?

Sam proces lakierowania na sucho dzieli się na kilka etapów. Pierwszym z nich jest dokładne oczyszczenie elementów metalowych. Staranność przygotowania powierzchni bezpośrednio decyduje o tym, jak trwała i estetyczna będzie uzyskana powłoka malarska. Następnie, na oczyszczoną powierzchnię nanoszone są naelektryzowane, sproszkowane cząsteczki farby. Malowanie proszkowe metalu wykorzystuje jego właściwości przewodzące, dzięki którym cząsteczki lakieru utrzymują się na powierzchni lakierowanego elementu. W kolejnym etapie produkt jest podgrzewany do odpowiednio wysokiej temperatury, w której proszek ulega stopieniu, a powłoka utwardza się na skutek polimeryzacji. Dzięki temu warstwa kolorystyczna bardzo mocno i równomiernie na całej swojej powierzchni przylega do całego elementu.

Malowanie proszkowe a malowanie na mokro

Proces tradycyjnego malowania polega na pokryciu elementów metalowych farbą w płynie. Jak nietrudno się domyślić, podstawową różnicą pomiędzy malowaniem proszkowym a malowaniem na mokro jest brak konieczności używania wody, rozpuszczalników oraz innych cieczy. Dzięki temu, że nie trzeba czekać, aż farba wyschnie, cała czynność trwa znacznie krócej. Jednocześnie uzyskana przez malowanie proszkowe mebli powłoka zwiększa ich wytrzymałość, skutecznie zabezpieczając elementy stalowe przed niszczeniem w czasie eksploatacji.

Wady i zalety malowania proszkowego

Liczne zalety suchego lakierowania dostrzegają zarówno producenci mebli, wykorzystujący tę formę zabezpieczania swoich wyrobów, jak i ich użytkownicy. 

Przede wszystkim, uzyskiwane w ten sposób powłoki są bardzo trwałe, odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na korozję. W przypadku mebli produkowanych z metalu ma to szczególne znaczenie.

Kolejną przewagą mebli malowanych proszkowo jest ich nieprzeciętna estetyka. Możliwość uzyskania równomiernej warstwy na całej powierzchni elementów znacznie zwiększa walory wizualne mebla. Użycie suchej farby dodatkowo eliminuje ryzyko powstania zacieków czy pęcherzy. Malowanie proszkowe metalu pozwala także na uzyskanie dowolnego efektu: od połysku, poprzez mat, aż po satynę.

Lakierowanie na sucho jest również znacznie bardziej oszczędne, ponieważ w procesie malowania proszkowego wykorzystuje się niemal 100% materiału, co przy malowaniu tradycyjnym jest praktycznie niemożliwe. Dodatkowo już jedna warstwa wystarczająco chroni konstrukcję mebli oraz pozwala uzyskać odpowiedni efekt estetyczny. Nie sposób nie wspomnieć również o ekologicznych aspektach malowania proszkiem. Podczas gdy tradycyjne, mokre farby wymagają użycia rozpuszczalników, a sama aplikacja wiąże się z wydzielaniem szkodliwych substancji, malowanie proszkowe mebli to proces czysty i całkowicie neutralny dla środowiska.

Zdecydowanie trudniej byłoby wskazać wady malowania proszkowego, których jest znacznie mniej w porównaniu z tradycyjną metodą lakierowania. W zasadzie ograniczają się one wyłącznie do konieczności odpowiedniego przygotowania i oczyszczenia metalowych elementów oraz zainwestowania w specjalną linię lakierniczą. Jednak porównując malowanie proszkowe a malowanie na mokro, da się zauważyć szerokie spektrum zalet tej pierwszej technologii, które wyraźnie dominują nad ewentualnymi ograniczeniami. To z kolei wpływa na coraz większą popularność mebli malowanych proszkowo.

Trwałe i efektowne meble metalowe – gdzie kupić?

Nowoczesna, niebanalna estetyka oraz odporność na warunki atmosferyczne i trudy eksploatacyjne to podstawowe zalety mebli metalowych. Technologia lakierowania na sucho jeszcze bardziej poprawia ich właściwości wizualne oraz użytkowe. Wszystkie osoby zainteresowane zakupem solidnych, efektownych mebli z metalu zabezpieczonych technologią lakierowania proszkowego, zapraszamy do zapoznania się z nasza bogatą ofertą. Szeroki wybór artykułów do domu oraz biura pozwoli wybrać malowane proszkowo meble metalowe idealnie dopasowane do własnych potrzeb, oraz upodobań. Zapewniamy atrakcyjne ceny, szybkie terminy realizacji oraz wsparcie i doradztwo doświadczonych ekspertów.

Udostępnij & skomentuj