Porady i ciekawostki______

Kategorie

Filtruj
Sortuj

Producenci

Brak producentów

Dostawcy

Brak dostawców

Alergie w sypialni – na co powinniśmy zwracać uwagę?
Opublikowano 08.06.2021 | Kategoria Porady i ciekawostki

Alergie w sypialni – na co powinniśmy zwracać uwagę?

Urządzając sypialnię, osoby borykające się z różnego typu alergiami muszą mieć na względzie nie tylko sam wystrój. Dokuczające im dolegliwości ograniczają wybór mebli oraz pozostałych elementów aranżacji do bezpiecznych opcji. W pomieszczeniu zwykle znajdują się antyalergiczne tkaniny oraz minimalistyczne wyposażenie. Aby czuć się swobodnie, alergik musi zadbać o to, aby wyeliminować kurz, roztocza czy bakterie, a także zredukować do minimum miejsca, w których mogłyby się gromadzić. Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, aranżując swoją strefę wypoczynkową?

IDEALNA SYPIALNIA DLA ALERGIKA

Jedną trzecią całego życia spędzamy w sypialni. Między innymi dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby zmienić ją w najbardziej komfortową część mieszkania bądź domu. Jako „komfort” należy tu rozumieć nie tyle ekskluzywne wyposażenie, co dobre samopoczucie użytkowników podczas przebywania we wnętrzu. Ma to szczególnie istotne znaczenie, gdy w rodzinie mamy alergika.

Jak powinna wyglądać bezpieczna sypialnia dla alergika? Przede wszystkim musi być możliwie sterylna, czyli pozbawiona zbędnych dodatków. Najlepiej usunąć z niej wszystkie dekoracje, na których może zbierać się kurz. Dobrym pomysłem będzie zamiana zasłon oraz firanek na rolety lub żaluzje. Kolejne rozsądne rozwiązanie to rezygnacja z półek oraz zastąpienie ich zamykanymi szafkami.

Poza wystrojem nie bez znaczenia pozostaje wykończenie wnętrza. Alergik będzie czuł się lepiej we wnętrzu bez tapety czy elementów wykonanych z gipsu. Odpowiednia alternatywa to ściany pomalowane farbą. Współcześnie na rynku można bez problemów zamówić specjalne antyalergiczne farby, które nie zawierają substancji szkodliwych dla zdrowia. Jednocześnie wykazują wysoką odporność na szorowanie, zmywanie oraz zarysowania, dzięki czemu są nie tylko bezpieczne, ale i trwałe.

Następna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to środowisko sypialni. Przed położeniem się spać trzeba dokładnie przewietrzyć pomieszczenie. Prócz tego należy dbać o odpowiednią wilgotność. Zbyt wilgotne powietrze sprzyja szybkiemu rozwojowi bakterii, z kolei zbyt suche działa drażniąco na śluzówki. Jeśli chodzi o temperaturę, najlepsza do snu oscyluje w granicach 16 - 18C.

NARZUTA NA ŁÓŻKO DLA ALERGIKA

Planując aranżację sypialni, zazwyczaj wiele uwagi poświęcamy tekstyliom. W sytuacji, gdy będzie wypoczywał w niej alergik, sięgnijmy po antyalergiczne oraz antygrzybiczne materiały. Jeśli wybieramy materac, niech będzie to model przeznaczony dla alergików, wykonany np. z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej albo lateksu (najlepiej syntetycznego). Warto unikać wariantów z naturalnych materiałów, w tym gryki, kokosa, wełny, morskiej trawy czy końskiego włosia.

Poza materiałem materaca liczy się też tkanina, z której uszyto jego pokrowiec. Polecamy wybór produktu, który można prać w temperaturze 60°C (giną w niej roztocza). Pokrowiec powinien być antystatyczny, nie gromadzić kurzu ani innych zanieczyszczeń. Należy go regularnie prać, a w miarę możliwości używać pary wodnej, aby dokładnie oczyścić jego wewnętrzną stronę. Te same zasady dotyczą pościeli oraz narzuty. Pierwsza powinna mieć syntetyczne wypełnienie, wykonane z materiałów odprowadzających wilgoć. Dzięki temu rozwój grzybów, pleśni oraz bakterii będzie znacznie utrudniony. Dodatkowo dzięki systematycznemu praniu w odpowiedniej temperaturze likwidujemy roztocza zarówno w kołdrze, jak i poszewkach.

Ostatni istotny element to narzuta na łóżko dla alergika. Jaką wybrać? Podobnie jak pościel, powinna mieć antyalergiczne wypełnienie. Można zamówić pasujący do reszty aranżacji koc ze stuprocentowej bawełny czy oryginalnego polaru minky. Takie tkaniny stanowią skuteczną barierę dla roztoczy oraz pleśni.

JAKIE ŁÓŻKO DLA ALERGIKA?

Optymalne warunki do wypoczynku dla osoby borykającej się z alergią dotyczą nie tylko pościeli czy narzuty. Rozsądnym rozwiązaniem, zwiększającym komfort alergika, będzie również wybór odpowiedniego łóżka.

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się roztoczy, lepiej postawić na model wykonany z metalu. Wyróżnia go nie tylko oryginalny design, umożliwiający urządzenie sypialni na mnóstwo sposobów, od klasycznego stylu po industrialny. Metalowy wariant to łóżko antyalergiczne – wyjątkowo łatwo utrzymywać je w czystości, co ma olbrzymie znaczenie dla ludzi z alergią na kurz czy roztocza. Łóżka z metalu można często spotkać w placówkach szpitalnych, gdzie sterylność to kwestia priorytetowa.

Metalowe łóżka to idealne meble dla alergika. Do ich największych zalet należy konstrukcja ułatwiająca sprzątanie. W odróżnieniu od modeli z płyty laminowanej czy drewna nie mają pod spodem szuflad bądź półek. Znajduje się w tym miejscu pusty obszar, z którego można szybko usunąć kurz przy pomocy zmiotki, mopa lub automatycznego odkurzacza.

Łóżko z metalu w połączeniu z odpowiednią narzutą oraz kompletem pościeli z antyalergicznych materiałów tworzy bezpieczny zestaw, w którym można wspaniale wypocząć. Kiedy dodamy do tego umiejętnie urządzone wnętrze pozbawione elementów przyciągających kurz, stworzymy bezpieczną przestrzeń, w której sen będzie mocny, stabilny i regenerujący.

Udostępnij & skomentuj